Badania wydolnościowe

Nobody is BORN as a WARRIOR! You choose to be ONE. When you refuse to stay seated. You choose to be ONE, when you refuse to BACK DOWN. You choose to be ONE, when you STAND UP! After getting knocked DOWN

Badania wydolnościowe

Badania wydolnościowe

Po co robić badania wydolnościowe?

Mam takie proste pytanie – gdy masz samochód – robisz mu przegląd? w większości przypadków odpowiedź brzmi TAK, a po co??

Teraz zadaj sobie pytanie – biegasz… robisz sobie przegląd? tutaj pewno większość odpowiedzi będzie NIE.

Sam postanowiłem sprawdzić, co to są te badania wydolnościowe. Do czego mogą się przydać i co z nich wyniknie. Zawitałem więc do High Level Center i 4SL by się sprawdzić.

Jak wyglądają badania wydolnościowe?

Najpierw może opiszę, jak to wygląda, zaczerpnę dokładny opis z wyników badań:

W celu dokonania oceny wydolności aerobowej (tlenowej) w oparciu o wielkość maksymalnego minutowego poboru tlenu (VO2max), posłużyliśmy się testem wysiłkowym o stopniowo wzrastającej intensywności, wykonywanym na bieżni mechanicznej.
Test rozpoczęliśmy od prędkości 10 km/h, a następnie, co 3 min zwiększaliśmy ją o 1 km/h.
Próbę kontynuowaliśmy do momentu subiektywnego odczucia wyczerpania badanego (do odmowy).
Podczas testu analizowaliśmy wybrane wskaźniki układu oddechowego i krążenia, m.in.:

  • minutowy pobór tlenu (VO2, VO2/kg), wentylację minutową płuc (VE) oraz częstość skurczów Serca (HR),
  • próg anaerobowy (AT), wyznaczyliśmy na podstawie dynamiki zmian parametrów,
  • układu oddechowego oraz zmian stężenia kwasu mlekowego we krwi

Wrażenia po badaniach wydolnościowych

Brzmi całkiem normalnie, wrażenia? też normalne… w zależności od tego, czy jesteś przyzwyczajony do biegania na bieżni. Dla mnie był to trochę wysiłek – zwykle biegam na dworze i trochę ciężko było się przestawić. Badanie jednak przeprowadzane bardzo spokojnie, zaczynamy od szybszego spaceru, potem coraz szybciej i szybciej… co 3 minuty pobieramy krew z palca i zwiększamy prędkość, maska zbiera dane o naszym wydychanym powietrzu. Jedziemy tak, aż do momentu w którym mamy dość. Biegłe przez 24 minuty i doszedłem do 17 kilometrów na godzinę (jakieś 3:30min/km) i utrzymałem to przez kolejne 3 minuty. 18km już nie chciałem… to wezmę następnym razem, w zupełnie innym momencie formy.

Jak wyglądają badania wydolnościowe?

Co wynika z badań wydolnościowych?

Wg mnie, są to 3 najważniejsze rzeczy:

  • HR max – według wszystkich wyliczeń i wzorów wychodzi mi 183 a 186… na bieżni doszedłem do 196,
  • wyznaczenie strefy tlenowej – czyli tej, w której biegasz „bez większego wysiłku”. Optymalnie by było, móc pobiec maraton w 3h… będąc właśnie w tej strefie – ale by to osiągnąć, trzeba trenować w odpowiedni sposób. U mnie wszystkie wolne biegi były do maksymalnego tętna 155 bpm – zapytasz mnie, skąd 155? nie wiem, z jakiejś książki. Teraz już wiem, że powinienem biegać mocniej, bo w okolicy 160. Co mi to daje? a tyle… że np. biegając z tętnem 160 bpm, wychodzę delikatnie poza strefę komfortu, dzięki czemu z czasem potrafię biegać szybciej – mniej się męcząc. Biegając z tętnem w okolicy 160 zamiast 155… mogę sprawić, że organizm lepiej zaadaptuje się do większej prędkości, a co za tym idzie, na każdym kilometrze mogę zyskać sekundę…dwie czy 5, przy 42 km ma to ogromne znaczenie,
  • pułap tlenowy – VO2MAX czyli maksymalna ilość tlenu, jaką ustrój może pochłonąć w jednostce czasu. Odgrywa decydującą rolę w zdolności do wykonywania większości wysiłków fizycznych Im większy VO2MAX, tym większa zdolność do wykonywania długotrwałej intensywnej pracy, bez większych zaburzeń równowagi czynnościowej ustroju. Podsumowując, im wyższy – tym łatwiej i szybciej biegamy. Powiecie – żę np. zegarek Wam powie, jaki macie pułap tlenowy… niestety nie jest tak kolorowo. Na dwa dni przed testami w High Level Center Garmin twierdził że mój pułap tlenowy to 56, maksymalny u szczytu formy był 64… a na badaniach wyszło 66! Co oznacza tyle, że nie ma co ufać zegarkom, tylko badania na profesjonalniej maszynie – dają nam odpowiedni obraz rzeczywistości.

Badania wydolnościowe, WNIOSKI:

  • powinienem biegać szybciej wolne odcinki,
  • nie ma co wierzyć zegarkowi 🙂
  • odpowiedni trening przynosi odpowiednie rezultaty.

Ważne wnioski na przyszłość

Zgodnie z rezultatami badań:

  • z uwagi na obecny okres należy skupić się nad pracą ukierunkowaną na dalszy rozwój potencjału tlenowego organizmu oraz wzrost ekonomii realizowanej pracy. W tym celu należy realizować wysiłki o wysokich objętościach z intensywnością na poziomie progu 160 bpm,
  • dodatkowo należy zadbać o wysoką podaż żelaza, witaminy C oraz kwasu foliowego w celu odbudowy oraz protekcji parametrów krwinki czerwonej.

Efekty?

Najlepiej znajdziesz je tutaj:

Złamanie 3 godzin w Maratonie

 

Leave a Reply