Złamać 3h w maratonie #crushing3
Spełniłem swe marzenie
Projekt Crushing3, w którym postanowiłem że spełnię swe marzenie i złamię granicę 3h w maratonie. Zrobiłem to dokładnie 8 kwietnia 2018r. w trakcie Greater Manchester Marathon. 42 km i 195 metrów przebiegłem w 2:55:18.
Motywacja
Cały ten projekt, był dla mnie ogromną motywacją, całe wsparcie jakie otrzymałem – było podwaliną sukcesu. Teraz może pomóc również WAM! Chcę by ten projekt, był drogowskazem, dawał wskazówki co i jak robić – by odnieść sukces i złamać te 3h w maratonie.
Podszedłem bardzo szeroko do tematu:
badania lekarskie – co, jak, dlaczego i po co,
badania wydolnościowe
dietetyka
fizjoterapeuta
plan treningowy w podziale na tygodnie:
Począkowy okres, czyli: Tydzień 1-4
Spokojny rozwój treningu, czyli: Tydzień 5-8
Główny rozwój wypadków, czyli: Tydzień 9-12
Największe obciążenia, czyli: Tydzień 13-16
Ostateczne walki i tapering, czyli: Tydzień 17-20
ćwiczenia uzupełniające
testy ubrań, butów i sprzętów
Wraz z High Level Center przeprowadziłem testy wydolnościowe, jak i postawiłem na odpowiednią dietę.
Reebok był głównym wsparciem jeżeli chodzi o ubrania i buty.
Runner’s World na swych łamach wspomniał o całej akcji.
Dlaczego to zrobiłęm? Zacząłem biegać jak miałem 29 i pół roku… wtedy do głowy wpadł mi pomysł by wystartować w Maratonie. Po półrocznych przygotowaniach wystartowałem w 35 Maratonie Warszawskim i kilka dni po moich 30stych urodzinach pokonałem ten dystans w czasie 3:30:00. Od tego czasu zacząłem marzyć o zrobieniu tego, o czym marzy większość amatorów – czyli przede wszystkim o złamaniu 3 godzin. Moja obecna życiówka to 3:18:21 (z 2014 – zdobyta w trakcie wyzwania Runner’s World), jest więc przede mną MEGA wyzwanie.
Mimo tego, że miałem już kilka prób, do momentu rozpoczęcia projektu #crushing3 się nie udało. W 2016 w Opolu do 32 kilometra byłem bliski wyniku 3:05… skończyło się 3:20.
Ten moment był kluczowy, doszedłem do wniosku, że jeżeli planuję kiedyś złamać 3 h, muszę do tego podejść kompleksowo. Muszę zadbać o każdy najdrobniejszy szczegół:
- odżywianie na co dzień,
- odżywianie na trasie
- dobór odpowiednich butów, spodenek, koszuli i pozostałego sprzętu
- treningów uzupełniających
- kompresję w trakcie i po treningu
- itp. itd.
Podczas przygotowań, czyli od 19.11.2017, do 8.04.2018 pokazałem prawie całą swą drogę, przede wszystkim podsumowując postępy w:
- bieganiu,
- testach sprzętu,
- zmian w diecie
- i zabraniu o odpowiednią motywację.
Projekt w samym zamyśle był zbliżony koncepcją do Breaking2 NIKE – tylko w wersji dla amatorów i zdecydowanie bardziej przystępny i możliwy później do skopiowania przez innych biegaczy, dzielących ze mną marzenie o złamaniu 3h w maratonie.