Garmin Tempe
Od czasu jak miałem Fenix3, drażnił mie wbudowany czujnik temperatury. Bliskość ręki zawsze zakłamywała pomiar. Fenix6 nie rozwiązał tego problemu :). Postanowiłem więc kupić Garmin Tempe i sprawdzić jak działa takie rozwiązanie. Co z tego wyszło?
Garmin Tempe – ale w zasadzie po co?
Lubię mieć rzetelne dane, gdy idę w góry – chcę wiedzieć jaka jest temperatura. Gdy idę morsować – też ma dla mnie znaczenie (choćby psychologiczne;) ile woda ma stopni.
W trakcie biegu czy właśnie wędrówek górskich, nie podoba mi się wykres, gdy zegarek znajdował się przez większą cześć czasu pod rękawem. To właśnie sprawiło, że zdecydowałem się mieć coś bardziej „miarodajnego”.
Po prawej widać temperaturę gdy korzystałem tylko z Fenix 6 (idąc w góry – raz zegarek był pod rękawem, raz na wierzchu, co widać na wykresie) vs bieg z Tempe (w kilka minut złapał właściwą temperaturę i trzymał do końca)
Tutaj sprawdzisz, z którymi urządzeniami działa
Garmin Tempe – początki
W pudełku znajdziemy Tempe, zgodną baterię i zaczep – dzięki któremu przymocujemy go do plecaka, sznurówki, itp. Baterię zamontować jest bardzo prosto, parowanie również nie jest problemem, jedyna uwaga – Tempe wysyła sygnał co 2 minuty, więc może się zdarzyć, że za pierwszym razem się nie uda.
Gdy się już uda – możemy sprawdzić temperaturę albo w trakcie aktywności (wtedy jest stale połączony), albo na widżetach z temperaturą – ale to tylko chwilowo.
Mocowanie też jest bardzo proste – za to stabilne. Bardzo podobne do Stryda dokładnie na tej samej zasadzie i nawet na bucie, w trakcie biegu trzyma się dobrze.
Jest też lekki, dzięki czemu nie robi większej różnicy, gdy mamy go np. na bucie.
Producent podaje, że zakres temperatur: 60 do -20 (mi się udało zejść do -26). W 30 minut doszedł z 21 do -20, a kolejne 40 schodził do -26, przy czym termometr zewnętrzny pokazał 23,6)
Musimy też pamiętać, by unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych lub lodu (będąc w wodzie), mogą one sprawić, że pomiary będą błędne.
Jak się sprawdza?
Testowałem go w kilku sytuacjach, najpierw w zamrażarce, później już w bardziej „sportowych” aktywnościach.
PLUSY:
- buta trzyma się dobrze (nawet w trakcie szybszego czy dłuższego biegu)
- w normalnych różnicach temperatur, łapie ją dość szybko (chociaż mógłby jeszcze szybciej), z 18 stopni do 2, schodził jakieś 5-6 minut
- wsadzony do wody, temperaturę łapie szybciej niż na powierzchni
- wodoszczelność 10 m
MINUSY:
- w trakcie ekstremalnych zmian temperatur, schodzi mu na to trochę dłużej. Z 21 do – 20 zajęło 30 minut
- czasami chwilę trzeba poczekać aż wykryje go zegarek.
- gdy nie mamy załączonej aktywności, Tempe nie może być połączony cały czas, po chwili się rozłącza i jeżeli chcemy raz jeszcze sprawdzić temperaturę – musimy go znowu „wyszukać”
Garmin Tempe – podsumowanie
Mimo jednego dość istotnego minusa – czyli tego, że poza „aktywnością” nie może być cały czas połączony, to jestem zadowolony że go kupiłem. Szybko łapie temperaturę, jest ona rzetelna, do tego uchwyt trzyma dobrze. W końcu mam świadomość, jaka jest temperatura, bez zakłamania i to chyba jest najistotniejsza kwestia:).
Tutaj test na YouTube: