Shokz OpenSwim (Xtrainerz): recenzja

Nobody is BORN as a WARRIOR! You choose to be ONE. When you refuse to stay seated. You choose to be ONE, when you refuse to BACK DOWN. You choose to be ONE, when you STAND UP! After getting knocked DOWN

Shokz OpenSwim (Xtrainerz): recenzja

AfterShokz Xtrainerz

Zdarzyło Wam się kiedyś utopić słuchawki? Zalać je w trakcie deszczu, czy po prostu własnym potem? Mi tak… a kto by pomyślał w ogóle, by wziąć je na basen… Ja pomyślałem:) poszukałem i tak trafiłem na Shokz OpenSwim (dawniej Xtrainerz). Jak się sprawdzają?

Xtrainerz w naturalnym środowisku
Shokz OpenSwim
Zapraszam też na najnowszą recenzję – następcy OpenSwim, czyli OpenSwim PRO

OpenSwim w pudełku

Dostajemy słuchawki, z kablem do ładowania / transmisji danych i etui, no i oczywiście instrukcję. Etui jest bardzo fajne, gumowe z wywietrznikami, dzięki czemu jeszcze mokre po pływaniu słuchawki można wrzucić bezpośrednio do niego i tam sobie wyschną.

AfteShokz Xtrainerz futerał na mokre słuchawki
Futerał na mokre słuchawki Xtrainerz

Kabel do ładowania możemy podłączyć do ładowarki z telefonu lub do komputera. Z poziomu komputera wrzucamy muzykę na słuchawki.

Ładowarka Xtrainerz
Przesył danych i ładowanie w Shokz OpenSwim

Dane techniczne

Nie będę Was zanudzał:) napiszę o tym, co najważniejsze Xtrainerz:

  • przewodnictwo kostne – o tym więcej poniżej.
  • jest to w zasadzie odtwarzacz mp3, nie mają bluetootha (pod wodą i tak niepotrzebny;). Za to pojemność 4GB starczy na dość sporą ilość utworów, podcastów czy jakiegoś audiobooka.
  • czas odtwarzania do 8h – w zupełności wystarczy:) nawet jak weźmiemy go na dłuższą wyprawę rowerem.
  • najważniejsza jednak cecha IP 68, czyli całkowicie wodoszczelne do 2m.

OpenSwim – pierwsze wrażenia

Obsługa słuchawek

Są proste w obsłudze. Bez problemu damy radę je naładować, czy puścić muzykę, zmieniać utwory czy poziom głośności. Nie jest to skomplikowane i o to właśnie chodzi. Szczególnie w trakcie pływania:) nie wyobrażam sobie by miało to być choć trochę skomplikowane. Ja osobiście tworzę playlistę i leci w całości, tak bym jak najmniej musiał coś zmieniać.

Obsługa plików i przegrywanie.

Wspierają: MP3, WAV, AAC, WMA, FLAC. Zgrać coś na nie (gdy posiadamy odpowiedni plik), jest proste, wystarczy przekopiować. Można ściągnąć też ze strony jakiś podcast, czy audiobooka (nawet z popularnych serwisów – o ile są np w formacie mp3). Problem pojawia się z Apple i kompatybilnością z iTunes. Jest to jednak bardziej problem Apple. Korzystając z abonamentu iMusic, nie jesteśmy w stanie w 100% zrzucić muzyki. Apple dostarcza utwory w formacie m4p, zabezpieczone DRM. Takiego pliku niestety nie da się wgrać na słuchawki. Dlaczego więc napisałem, że jest to wina Apple a nie AfterShokz? Z prostej przyczyny, nie da się tego pliku wgrać nigdzie indziej. Korzystam z Garmin Fenix 6 (recenzja TUTAJ), mimo tego, że Garmin ma specjalną aplikację do zgrywania plików na zegarek, obsługuje wszystkie Spotify, Deezery itp… to z m4p Apple’a sobie nie radzi. Trzeba znaleźć jakieś inne rozwiązanie.

Jak leżą?

AfterShokz na czepku, przypięte okularami
Shokz OpenSwim na czepku, przypięte okularami

Tego trochę się obawiałem. Wprawdzie ze słuchawek z pałąkiem korzystam już od 2018 (AfterShokz Titanium)… ale jednak korzystanie w biegu, rowerze czy biurze… to zupełnie coś innego jak na basenie. Wyszło całkiem ok. Po pierwsze są lżejsze i bardziej smukłe od Trekz. Sam pałąk można ułożyć tak, by było nam wygodnie. Jest kilka opcji: możemy włożyć je częściowo pod czepek, lub na.

AfterShokz pod czepkiem
OpenSwim pod czepkiem

Do tego okularki również w niczym nie przeszkadzają, a nawet mogą pomóc. Jeżeli pływamy z nawrotem koziołkowym, wtedy dobrze jest tak założyć, by okularki swym paskiem dodatkowo przytrzymywały słuchawki. Dzięki temu, pozostają na swoim miejscu nawet z nawrotami. Co najlepsze, ja gdy pływam, korzystam z zatyczek do uszu. Czy to przeszkadza? Absolutnie nie. Przewodzenie przez kość daje radę w 100%.

AfterShokz z tyłu
Pałąk OpenSwim

Przewodnictwo kostne Shokz

OpenRun, jak i inne słuchawki z firmy Shokz korzystają z przewodnictwa kostnego. Co to w ogóle jest? Jest to zastosowanie rozwiązania, które używane są też m.in. w aparatach słuchowych. Pomijamy ucho zewnętrzne, a dźwięk do ucha środkowego trafia za pomocą naszych kości… (wiem, trudno trochę w to uwierzyć, trzeba to poczuć). Słuchawki wywołują drgania, które przez kości twarzy (omijając bębenek) trafiają do ślimaka – czyli części ucha wewnętrznego.

Jakość dźwięku

Tutaj nie mam się do czego przyczepić, a jest za co pochwalić. Jakość jest bardzo dobra, chyba nawet lepiej słychać aniżeli w Trekz Titanium. Do tego moment zanurzenia w wodzie… to już zupełnie inna historia. Ostatnio słuchałem muzyki poważnej na tych słuchawkach, gdy tylko zanurzyłem głowę, jakość dźwięku jeszcze bardziej się wyostrzyła, a koncert odbywał się jakby wewnątrz mojej głowy (miało to związek z totalnym wyciszeniem dźwięków z otoczenia).

Xtrainerz pod wodą
Słuchawki OpenSwim w wodzie

Minusy OpenSwim?

OpenSwim mają chyba tylko jeden. Szkoda, że nie ma bluetooth, przez co ogranicza się ich funkcjonalność do odtwarzacza mp3. Dla mnie nie jest to duży problem, bo i tak miałem wcześniej słuchawki przeznaczone do biegania i ten egzemplarz mam przede wszystkim na basen.

Plusy OpenSwim?

Poza tym, co już wymieniłem (jakość dźwięku, lekkość, dobre trzymanie) podkreślę raz jeszcze- wodoszczelność. Po raz pierwszy, jak idę biegać, gdy naprawdę mocno pada, zabieram je bez obaw. Jak już mowa o korzystaniu na zewnątrz, to dużą zaletą jest to, że nie wkładamy ich do uszu, dzięki czemu docierają do nas dźwięki otoczenia.

Shokz OpenSwim podsumowanie

Jestem z nich bardzo zadowolony. Najbliższe miesiące przeznaczam w dużej mierze na basen (w planach nawet 4x w tygodniu). Pływanie ma to do siebie, że te 80 czy więcej długości basenów potrafi psychicznie zmęczyć. Teraz pływając mogę zająć czas słuchaniem muzyki, podkastów czy np. nauką języka włoskiego :).

KOD RABATOWY

jeżeli zdecydujesz się na ktoreś słuchawki z Shokz, to na ich stronce (TUTAJ) po wpisaniu TheSor10 dostaniesz 10% zniżki.

Max Wave i AfterShokz Xtrainerz... teraz tylko pływać
Shokz OpenSwim… teraz tylko pływać
Zniżka AfterShokz Xtrainerz
Shokz OpenSwim

3 komentarze

  1. Tomasz Kopczyński pisze:

    Dziękuje za wyczerpujący opis.

  2. […] z OpenRun Pro z Bluetooth (TUTAJ TEST), natomiast gdy szedłem na basen, wybierałem OpenSwim (TUTAJ TEST) mp3. Marzyłem, by w końcu móc zabrać jedne słuchawki i na bieganie, i na basen. OpenSwim Pro […]

Leave a Reply